Водици во Истамбул
Grand Travel Macedonia > Tours > Празнични патувања > Водици во Истамбул

Термин: 17,01-20,01.2019!

Редовна цена на аранжманот: 85 евра – 5270денари !!!

ПРОМО ЦЕНА: 63 евра – 3900 денари

4 дена/2 ноќевања со појадок + превоз + разглед на Истанбул со водич

Организиран превоз од: Скопје, Велес, Штип, Кочани, Виница, Каменица и Делчево

Истанбул е град на легенда и историја. Тој магичен град ни нуди толкава прекрасна разновидност со својот пејсаж како ниеден град во светот. Значаен е по тоа што е расположен на два континента и тоа во Европа и зазема дел од Азија. Располозен на седум брда и запилскуван од водите на синиот Босфор прави слика од која никој не може да остане рамнодушен. Тој бил метропола 2600 години, што значи подолго од било која друга метропола во светот. Истанбул – град кој на прв поглед може да биде темен и разочарувачки поради својата густа населеност, непланска изградба, ориенталниот начин на живеење, хаосот по улиците и брзото темпо на живеење. Но, велат доколку сте доволно љубопитни и стрпливи, ќе можете да дојдете до срцето и уникатниот дел на Истанбул – град кој своевремено бил престолнина на три последователни империи – Римската, Византиската и Отоманската, и да ја почуствувате неговата големина и импозантна убавина. Капали чаршија – Оваа чаршија е најнеодоливата од сите атракции во Истанбул. Таа фасцинира со нејзиниот изглед и многуте дуќани, како еден мал покриен град каде може да си купите покрај сувенири, злато, бакар, орјентални килими, познатото истанбулско стакло и многу други работи. При посета на Истанбул секако не смеете да ја пропустите палатата на султанот односно Долмабахче Сарај. Сарај кој лежи на Босфор и дава инзвонредна глетка на Истанбул давајки ни јасна представа колку уживал Султанот кој живеел во сарајот. Покрај преубавите градини во сарајот ке ги видите собите во кои живеел султанот, ентериерот како и фамозните кристални лустери кои се во огромните салони во сарајот. По прошетката во султановиот дом се оди во Харемот или куќата каде што живееле жените на султанот. Топкапи сарај е уште една палата која што не смее да се пропушти не само поради нејзината важност и убавина туку и поради тоа што е единствената палата која од сите страни е опкружена со море (односно со водите на Мраморно море и Босфор). Тука е и огромното богатство на султаните како и разните порцелански и други поклони сто ги добивале од своите посетители. Сината џамија (или Султан Ахмедова џамија) всушност е џамија која покрај својот стил плени со својата убавина и е единствената во светот која има шест минариња. Таа представува симбол на градот и е подарок од султанот Ахмед и секако би ја дознале нејзината приказна доколку ја посетите.

ПРОГРАМА:

Прв ден 17.01.2019 (четврток) :
Поаѓање во 15:30 часот од пред туристичката агенција Либеро Травел. Ноќно патување преку Бугарија со попатни паузи за одмор и царински формалности.Патуваме по маршутата Софија- Пловдив-Едрине-Истанбул.
Втор ден 18.01.2019 (петок):
Пристигнување во Истанбул во раните утрински часови и по можност сместување во хотелот. Средба на групата со локалниот водич пред хотел. Туристичката програма започнува со панорамска обиколка на Истанбул со локален водич (бесплатно). Посета на паркот Беилербеи во Азискиот дел на Истанбул. Овде ќе направеме групна фотографија под Босфорот кај кој се открива прекрасна позадина. По прошетката во паркот се враќаме на стариот дел на Истанбул (Европскиот) и продолжуваме со пешачка прошетка во историскиот центар “Султанахмед”. Разгледување на знаменитостите на хиподром.(бесплатно). Разглед на “Синатаџамија” – единствена со шест минариња.(бесплатно). Факлутативна посета на Црквата – музеј Света Софија и посета на Топкапи палатата.  Слободно време за индивидуална прошетка од центарот Султан Мехмет до хотелот со попатна посета на Капали чаршија. Ноќевање.
Трет ден; 19.01.2019(сабота)
Појадок. Од 07:00 до 09:00. Слободно време  или факултативна групна посета на палата „Долмабахче“ кој е еден од најраскошните двореци во светот. Факултативно крстарење со брод по Босфор со локален водич. Прошетката со брод ќе ви овозможи да уживате во Европскиот брег на Босфор до тврдината „Румелија Хисар“, да ги фотографирате прекрасната палата „Долмабахче“,, дворецот „Јилдиз“, дворецот „Чифте Сарај“. Потоа бродот се упатува кон Азискиот брег. На бреговите на Босфор ќе ги видите прекрасните вили, каде се снимени повеќето од турските серии.По завршување на крстарењето, посета на облакодерот „Сафир“ – највисоката зграда во Европа висока 236 метри. Ќе се искачиме до последниот кат на панорамското игралиште, каде се открива неверојатна глетка кон градот и Босфор во 360 степени. Уникатната авантура се дополнува со можност да се вклучите во SkyRide – 4D зачудувачка симулација на лет со хеликоптер над Истанбул и да се допре до знаменитостите на градот. Скајбар нуди извонредна глетка со чаша мирисно турско кафе меѓу облаците над Истанбул. Слободно време за прошетка и фотографирање. Враќање во хотелот. Вечерта факултативно организирана традиционална турска вечера. Ноќевање.
Четврти ден; 20.01.2019 (недела):
Појадок. По појадокот се тргнува кон Македонија со попатна посета на најразновидниот аквариум во светот Florya кој нуди разглед на најразнобојни видови морски животни, можност да видете поларна област со пингвини и амазонска област со прашума. Се упатуваме кон градот Едрине со посета на Outlet, еден од најевтините во Европа, мал одмор и тргнување кон Македонија. Пристигнување во Македонија во утринските часови

УСЛОВИ НА ПЛАЌАЊЕ : Исклучиво во денарска противвредност.

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Превоз со високотуристички автобус
 • Две ноќевања со појадок во хотел со 3* во населбата Аксарај
 • Панорамска обиколка на Истанбул со локален водич
 • Посета на Оutlet во Едрине
 • Разглед на Сината Џамија
 • Разглед на Хиподромот

ВО ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 • Влезници за музеите
 • Аја Софија (влезница и аудиоопрема) – 15 евра
 • Дворецот Топкапи – 15 евра
 • Дворецот Долмабахче – 20 евра
 • Бродче по Босфор – 15 евра
 • Посета на облакодерот  “Сафир”, со вклучен билет за панорамсои игралиште и 4D кино – 20 евра
 • Традиционална вечера – 25 евра ( предјадење, главно јадење, десерт + турска шоу програма од 2/3 часа)
 • Најголемиот аквариум во Европа Florya – Цена 20 €
 • Патничко осигурување – 150 денари

ПАКЕТ ФАКУЛТАТИВИ = 115 ЕВРА


НАПОМЕНИ:

 • За резервации потребен е аванс од 30% од вкупниот износ на аранжманот.
 • Доколку не се оствари минималниот број на патници, Организаторот го задржува правото да го откаже или да ја зголеми цената на аранжманот како и цените на факултативните излети.
 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот 7 дена пред патувањето.
 • Плаќањето ќе се врши во денари по курс од 62 мкд за 1€.
 • За реализација на овој аранжман потребни се минимум 40 патници, и важат општите услови на патување на СКТМ и ТА Гранд Травел.
 • За секое лице потребен е поединечен пасош со минимум важност 6 месеци од денот на враќање.
 • Агенцијата го задржува правото на промена за остварување на посетата на местата кои се по избор.
 • Хотелот се одредува на неколку дена пред тргнувањето во зависност од бројот на  пријавени  патници.
SHARE
 • ДЕСТИНАЦИЈА:Истанбул
 • ВРЕМЕТРАЕЊЕ:3 денови
 • ДАТА : Jan 17 - Jan 20
  • Хотел:3 Звезди
  • Сместување на база на:Ноќевање со појадок
 • ЦЕНА :

  ден5,270.00 ден3,900.00

РЕЗЕРВИРАЈТЕ ONLNIE
НАПРАВЕТЕ РЕЗЕРВАЦИЈА


captcha